Rozhovor pro magazín Stavebniserver.com – Vodárenství.

Čtvrtstoletí vývoje a dodávek tlakových kanalizací

Čtvrtstoletí vývoje a dodávek tlakových kanalizací

Společnost PRESSKAN system, a.s. již více než 25 let dodává na trh pod chráněnou značkou PRESSKAN® systémy tlakovéj kanalizace, které si sama vyvíjí i vyrábí. Ryze tuzemská firma dokonale zná české prostředí, má vlastní servisní i technické oddělení a realizuje kompletní tlakové kanalizace včetně hydraulického výpočtu nebo montáže. To vše jí umožňuje vytvářet přesně taková řešení, jaká zákazníci potřebují. O historii firmy, aktuálních novinkách i plánech do budoucna jsme si 32 povídali s jejím statutárním ředitelem a předsedou správní rady Ing. Robertem Nevrlým.

Odkaz zde: Magazín stavebního serveru

Celý článek je ke stažení. (pdf)


Předání stavby kanalizace Bosna a Hercegovina

Předání stavby týkající se kanalizace v obci Branjevo, v Bosně a Hercegovině

Začátkem listopadu byla v obci Branjevo, v Bosně a Hercegovině, zahájena výstavba kanalizační sítě. Firma Presskan system, a.s. dodala na tuto stavbu veškerý materiál. 14. prosince došlo v oblasti města Zvornik k proškolení zaměstnanců realizační firmy a k uzavření dodávky potřebného materiálu.

Schůzka, která se konala 14. prosince v areálu štěrkovny a pískovny nedaleko obce Branjevo, která je součástí municipality Zvornik, uzavřela první část výstavby kanalizační sítě v této oblasti. Na schůzku se dostavil Ing. Robert Nevrlý, ředitel firmy Presskan system, a.s., Ing. Vlastimil Jánoš, zástupce firmy Presskan system, a.s. pro Balkán, zástupci realizační firmy Kreso Gradnja, s.r.o a zástupci vodárenské společnosti ze Zvorniku. Celkem bylo na místo výstavby doručeno 67 kamionů materiálu.

„V rámci našich zahraničních aktivit sledujeme dlouhodobě i balkánské země a po úspěšných projektech v Srbsku a v Bosně a Hercegovině jsme se zapojili i do tohoto projektu. Velmi si vážíme spolupráce s Českou rozvojovou agenturou, bez níž by tato výstavba nebyla zahájena. Je dobře, že takový orgán existuje, protože pomáhá udržovat dobré jméno České republiky v zahraničí a českým firmám usnadňuje cestu k zahraničnímu trhu. Jsme rádi, že jsme součástí tohoto projektu, protože pomáháme vytvořit infrastrukturu, která zkvalitní nejen život místních, ale výrazně pomůže i životnímu prostředí,“ uvedl Ing. Robert Nevrlý.

V areálu štěrkovny a pískovny proběhlo zaškolení pracovníků realizační firmy a vodárenské společnosti, a to zástupci Presskan system. a.s., Robertem Nevrlým a Vlastimilem Jánošem. Původní školící tým se měl skládat ze 4 lidí, ale kvůli pandemii koronaviru dva pracovníci školícího týmu nemohli odcestovat. V rámci školení se všichni zúčastnění seznámili s jednotlivými součástmi dodaného materiálu, dozvěděli se, jak s materiálem nakládat a jak ho správně zabudovat. Část materiálu byla už tou dobou zapracovaná ve stavbě, zakopaná v zemi. Kontrola proběhla bez problému. První část výstavby je tak ukončena, v pořádku předána a nyní záleží na realizační firmě, aby dostála svých závazků. Součástí celkového projektu je i výstavba čistírny odpadních vod. Celý projekt by měl být ukončen v létě 2022. V této oblasti tak bude vytvořena kompletní vodovodní a kanalizační infrastruktura.


Zahájení výstavby kanalizace Bosna a Hercegovina

Zahájení výstavby kanalizace v obci Branjevo, v Bosně a Hercegovině

V průběhu září firma Presskan system, a.s. získala zakázku týkající se dodávky materiálu na výstavbu kanalizace v obci Branjevo. 4. listopadu byla stavba zahájena a ve Zvorniku došlo ke koordinační schůzce všech zúčastněných stran.

V obci Branjevo, která leží v Republice Srbské (jedná se o jednu ze dvou entit, která tvoří stát Bosna a Hercegovina), a která je součástí municipality Zvornik, se začala budovat kanalizační síť. Součástí projektu je i česká firma Presskan system, a.s., která do místa dodává potřebný materiál. Město Zvornik podepsalo s Českou rozvojovou agenturou v červnu letošního roku memorandum o realizaci projektu „Zlepšení nakládání s odpadními vodami v osadě Branjevo“. „Vedení města spolupracuje na projektu s vládou České republiky, která zajišťuje veškerý potřebný materiál. Součástí je kanalizační síť a čistírna odpadních vod. Projekt bude kompletně dokončen v létě roku 2022,“ prozradil starosta města Zvornik Zoran Stevanović.

Město Zvornik investovalo do projektu 960 000 KM a Česká republika podpořila projekt částkou 2 234 567 KM. 4. listopadu došlo k zahájení stavby, na kterou navazovala koordinační schůzka. Ta se konala v prostorách Správy města Zvornik. Zúčastnil se jí Vlastmili Jánoš, zástupce firmy Presskan system a.s., starosta města Zvornik Zoran Stevanović a zástupce firmy Kreso Gradnja, s.r.o. , která má na starosti realizaci stavby. Všechny spolupracující strany si upřesnily konkrétní podmínky týkající se výstavby a Vlastmil Jánoš při této příležitosti zkontroloval stav první části dovezeného materiálu, a také prostory, kam se potřebný materiál uložil. Při schůzce byla přítomna i místní televize a tisk (zprávy viz. příloha).

 „Na začátku listopadu jsme do Zvorniku dodali celkem 10,5 kilometrů hlavní kanalizační sítě a čeká nás ještě dodávka materiálu pro tlakové potrubí, dvě čerpací stanice, betonové šachty a dalších 20 kilometrů potrubních přípojek,“ upřesnil Vlastmili Jánoš.

Koordinační schůzka proběhla v přátelské atmosféře a všechny spolupracující strany se na všem bez problémů dohodly. Projekt kanalizační sítě pokryje více než 800 domácností v obci Branjevo a Branjevo tak bude do budoucna mezi prvními obcemi v celé municipalitě Zvornik s kompletní vodovodní a kanalizační infrastrukturou.

Odkazy:

Článek v novinách

Reportáž


Slavíme!

25. let od založení naší firmy.

Nové soubory ke stažení

MS word

V sekci Ke stažení jsme nově zveřejnili formuláře ke stažení. Jedná se o formulář Objednávka servisu a formulář Čestné prohlášení.

Proč mít dobrou kanalizaci.

To si přečtěte v našem malém zamyšlení.

Často se setkáváme s dotazy, proč by měli zákazníci kupovat naše technologie a starat se o kanalizaci.

Vždyť přece „Naše bába s dědkem taky žádnou kanalizaci neměli a dožili se tolika let!“
No, nám je to tak jasné, že bohužel často předpokládáme, lidé budou kupovat naše výrobky a služby jenom proto, že je to pro ně a život okolo dobré. Že celková osvěta o našem zdraví už postoupila tak daleko, že se lidé budou zajímat o to, jaké odpady odcházejí zpět do přírody a opět se k nám vrací. Jenže většinou se lidé nerozhodují racionálně a nedělají to, co by měli, dokonce ani to, co je dobré pro jejich zdraví, spokojenost či finanční situaci.

A proto se pokusím shrnout na jednom místě odpovědi na výše uvedené PROČ.

  • Protože naši předkové nebyli plní chemie z léčiv, stačily jim přírodní bylinky a slivovice.
  • Protože nepoužívali silné chemické přípravky na praní a mytí a tak se tyto škodlivé chemikálie nedostávaly zpět do půdy. Není nutné s vracet ke starým praktikám, ale je nutné odpady dostat na čistírnu, která je bude umět ve velké většině odbourat.
  • V mnoha obcích se setkávám s tím, že odpad „někam teče“ a dokud teče, tak nikoho nezajímá co se s ním děje. Že se v obci nedá v létě dýchat jim asi nevadí a pohled do místního potoka je dost nevábný.

Takže proto, aby se nám /vám/ všem doma žilo líp. Abychom se nemuseli bát, že nám do potoka vběhne dítě nebo pes.

Kanalizace není zadarmo. A to bolí. A není zadarmo žádný druh odkanalizování, i když si to někdy zákazníci myslí.

Tlaková kanalizace je jedním z šetrnějších typů, kdy není nutné při výstavbě rozkopat v celé vesnici někdy až tří nebo čtyřmetrové výkopy. Naopak, výkopy jsou úzké a něco přes metr hluboké a leckde se dají použít protlaky, což je pro obyvatele mnohem příjemnější.

Ano, čerpadlo, které máte v jímce nedaleko domu potřebuje elektřinu. Ale ne moc. Průměrně to je asi 110,- Kč/osobu ročně.(Podrobný výpočet najdete zde v Pdf). Kolik spotřebuje pračka, myčka, žehlička?

Pokud vás napadají nějaké další dotazy, kontaktujte nás. Pište, volejte, přijeďte. A můžeme to probrat :-))

Ivana Gothová
projektový manažer

Inspirace a zdroj: Magdaléna Čevelová, Marketingové bludy: preventistická past

Fotogalerie z výstavy

Vodovody a kanalizace 2019 – Praha Letňany

Výstava Vodovody a kanalizace 2019

Najdete na nás na pražském výstavišti v Letňanech.

Naše společnost PRESSKAN systém, a.s. se tradičně zúčastní mezinárodního veletrhu „Vodovody a kanalizace 2019“ na pražském výstavišti v Letňanech. Veletrh se bude konat ve dnech 21. – 25.května 2019 a my Vás rádi uvítáme na naší expozici v Hale 3, stánek č.41.
Podrobnější informace o veletrhu naleznete zde: https://www.vystava-vod-ka.cz/

Fotogalerie

Veletrh Aqua v Kyjevě – Ukrajina
Ocenění za nejlepší stánek

Fotogalerie

Největší stavební veletrh v České republice
FOR ARCH 2017